Edukacja z KŁ Kaczor Dobre Miasto ! !

 

       W dniu 7 lutego 2024r w siedzibie KŁ Kaczor Dobre Miasto zostały przeprowadzone warsztaty o „Bioróźnorodności dla przyszłości, czyli jak uczyć, źe sarna nie jest źoną jelenia”. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy Koła i Szkoły Podstawowej  nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dobrym Mieście. Szkołę reprzentowali uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami..

Warsztaty miały na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat różnorodności biologicznej oraz edukację w tej dziedzinie w powiązaniu z zmianami klimatycznymi i ekonomiczną wartością ekosystemów.

 Spotkanie było podzielone na kilka części tematycznych.Pierwszy dotyczył  pogawędki na temat różnic między sarną a jeleniem. Prowadząca zaprezentowała tablice poglądowe z wizerunkami omawianych zwierząt, które w szczególny sposób opisywały zwierzęta.  Przedstawiono również poroże sarny i jelenia. Uczniowie chętnie wzieli udział w dyskusji. Ważnym elementem spotkania był opis myśliwego i jego pracy na rzecz ochrony zwierząt. To ważne działanie, które pozwalają właściwie zrozumieć zależności oraz wspólną korelację łowiectwa i ochrony przyrody!

Drugim punktem było rozpoznawanie tropów i odgłosów zwierząt wystepujących na terenie Polski. Dużym zaintersowaniem cieszło się koło fortuny, które zawierało 6 kategorii, m.in.: jak zachować się w lesie, zwierzeta chronione, urządzenia łowieckie itp. Te ciekawe pomoce edukacyjne wypżyczył ZO PZŁ w Olsztynie.

Kolejny punkt spotkania był zarezerwowany na zajęcia plastyczne. Wszyscy uczestnicy otrzymali „owalne deseczki” na których mieli narysować zwierzeta pól, lasów i łąk. Prace plastyczne wszystkich uczniów były na wysokim poziomie.

Na zakończenie spotkania nie obyło się bez konkursu wiedzy. Pytania dotyczyły poznanej wcześniej wiedzy. Za swój trud uczniowie otrzymali nagrody, a każdy uczestnik spotkania otrzyłam informator pt. „Oko w oko z dzikim zwierzem. Jak zachować się przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem?” oraz drobne upominki.

Ciekawostką zajęć była wizyta „największego przyjaciela myśliwego” jakim jest pies. Pies wabił się Lusia i należał do jednego z kolegów myśliwych. Wszystkie dzieci przytulały psa, a i jemu bardzo się to podobało.

.

Na pożegnanie powiedzieliśmy sobie „Darz Bór”. Tym powitaniem i pożegnaniem myśliwi życzą sobie udanego polowania. Oznacza ono również „niech cię bór obdarza, niech przynosi ci dary”.

.

                                Mirosława Gromacka

Komisja Kultury, Tradycji i Promocji Łowiectwa

przy ZO PZŁ w Olsztynie

.

07,02,2024
Kł Kaczor Dobre Miasto 13
                                                  

   

                                                  

   

1
 obwody
1
Liczba myśliwych
1
 dni w łowisku